CV THOMAS EJE

TV:

“U69 DR Wild field blues band”1969

“Show for sjov” 1980

“TV i teltet” 1980-81

“Matador” 1981

“Lørdagskanalen” 1982

“Kasimir og Karoline” 1983

“Andorra” 1983

“Niels Klims underjordiske rejse” 1984

“Nissebanden” 1984

“Ikke lutter lagkage” 1984

“Schyy det er lørdag” 1984

“Fælden” 1984

“Nokkengang” 1985

“Mikkels motiver” 1985

“Bror smart og bror klog” 1985

“Smil du er på” 1986

“Kometen – DR TV Teatret” 1986

“Blå mandag – Glunterne” 1987

“UF-TV-satire” 1987

“Station 13” 1988

“Der skete noget sjovt på vej til Bruxelles” 1988

“Linie 3 jubilæumsshow” 1989

“Med Kjær-lig hilsen” 1991

“Gæt og Grimasser” 1991-92

“Skibet i skilteskoven” 1992

“Linie 3 Hvor er de 2 andre?” 1993

“Ordet på bordet” 1994

“Jeopardy” 1995

“Fangerne på fortet” 1995

“Gufol mysteriet” 1997

“Linie 3 show 97” 1997

“Reportageholdet” 1998

“Thomas Eje Show” 1998

“I Lars von Triers rige” (dokumentar) 1999

“Hit med sangen” 2000

“De små synger” med Finn Nørbygaard 2000

“Rundt om De små synger” 2000

“På tur med Linie 3” 2000

“Linie 3 Rundrejsen 2001” 2001

“Rundt om Rundrejsen” 2001

“Baya baya”-Safri Duo musikvideo 2001

“Kokken” 2002

“Vind boxen” 2002-2003

“aHa” 2002

“aHa Julespecial” 2002

“Den 6. sans” 2002

“Året i Kongehuset” 2003

“Thomas Eje-Imens de 2 andre er i Føtex” 2003

“Go’ aften Danmark” 2002-2004

“Bryllup i Danmark-nedtælling fra Tivoli” 2004

“Bryllup i Danmark-fra Christiansborg” 2004

“Linie 3 25 års Jubilæumsshow” 2005

“Ole Henriksens Hollywood” 2007

“Fox 5-Las Vegas-Talkshow” 2007

“Jarls Quizshow” 2012

“På tour med Linie 3” del 1-3 2013

“TV2 Charlie-10 års fødselsdag” 2014

“Nytårs Show TV2 Charlie” 2014

… and many more

“Kvickly commercials” 1990

“TeleDanmark commercials” 1999

samt et utal af andre reklamefilm og voice overs. Af dem kan bl.a. nævnes: “Kelloggs Frosties – de smager Grrreeeat!” og “Langelænder – Keeend den på knækket”

TV vært:

“Do-Re-Mi”  TV3 med Lill Babs

og

“Hit med videoen” TV3 1-12

TEATER:

ÅRHUS TEATER:

“Den besejrede fordom”

“Den syvende himmel”

“Giraffen fra New Orleans”

“Sweet Charity”

BETTY NANSEN TEATRET:

“Kirsebærhaven”

“Mass Appeal”

“Da jazzen kom til byen”

“Irma la Douce”

FOLKETEATRET:

“Jul i Nøddebo Præstegaard” (4 sæsoner)

“Tartuffe”

“Næbbet napper narrens næse”

“Ain’t Misbehavin’”

“Gøngehøvdingen” (sæson + tourné)

“Skatteøen” (2 sæsoner + tourné)

“Den der ler sidst” (sæson + tourné)

NØRREBROS TEATER:

“Chicago”

DET NY TEATER:

“Flagermusen”

LORRY:

“Stamherren”

PRIVATTEATRET:

“Gud hvor de løber”

FILM:

“Kurt og Valde” 1983

“Forræderne” 1983

“Tukuma” 1984

“Walter & Carlo – Yes det er far” 1986

“Valhalla” tegnefilm 1986

“Kampen om den røde ko” 1987

“Den røde tråd – Shu Bi Dua” 1989

“Bananen-skræl den før din nabo” 1990

“Operation Cobra” 1995

“Nattens Engel” 1998

“Klinkevals” 1999

“Juliane” 2000

“Kokken” 2002

“Pistoleros” 2006

“The Last Warrior” 2010

FILM STEMMER:

“Snehvide” (Brille) 1982

“Valhalla” (Quark” 1986

“Oliver & Co.” 1988

“Yogi Bjørn” (TV serie) 1989

“Den lille havfrue” (Sebastian) 1989

“Tiny Toons” (TV serie) 1991

“Rejsen til Amerika” 1991

“Svane Prinsessen” 1994

“Toy Story” (Buzz Lightyear) 1996

“Asterix & Obelix i kamp mod Cæsar” 1999

“Toy Story 2” (Buzz Lightyear) 2000

“Asterix & Obelix Mission Kleopatra” 2002

“Kokken” 2002

“Cars” (Buzz Lightyear) 2006

“Toy Story 3” (Buzz Lightyear) 2010

“Prinsessen og frøen” (Louis) 2010

PRISER:

“Den Gyldne Mikrofon” (Ung Nu) 1981

“Den Gyldne Rose” Årets TV underholder 1981

“Årets Revyskuespiller” (Årets Dirch) 1985

“Den Gyldne Rose” Årets TV underholder 1986

“Den Gyldne Rose” Årets TV underholder 1992

“Gentofte Komunes Kulturpris” 1997

“Årets Skuespiller” (flise på Fr.Berg allé) 1999

“Ulrik Neumann Prisen” (Sverige) 2000

UDE-UDSTILLINGER & UDSMYKNINGER:

“Københavns Rådhus” 2003

“Beierholm Revision” (København) 2004

“Gallery Las Vegas” 2007

“Planet Hollywood – Las Vegas” 2008

“Påskeudstillingen Nordborg” 2009

“Gallerie Trampedach – Hillerød” 2010

“Årets kunstner – Siemens (Litografi) 2010

“Årets Kunstner – Kræftens  Bekæmpelse

(Plakattryk) 2010

“café Ib Rhené Cairo” 2011

“Wiibroe Årgangsøl” (Øl etiket) 2010

“Sønderborg vinen”  (Vin etiket) 2011

“Galleri Scrivens & Eje” Permanent

BOGUDGIVELSER:

“Malerier & Poesi”    (Eget forlag) 2010

“Thomas Eje, Malerier”  (Eget forlag) 2010

“Syv Brødre”   (Eget forlag)2010

“FRI STIL – Autobiografi (Eget forlag)2011

ANDET:

Uddannet pilot. A – certifikat 1984 fra DocAir Grønholt. Professionelt certifikat IR/ME (Instrument rating multi engine) fra Jetair Flight Academy og Center Air i Roskilde. Konverteret til privat certifikat 2000.

Dykker certifikat PADI Advanced Openwater diver.